Dojrzewający luz

Magisterkę robiłam zaocznie. Razem ze mną studiowały kilka kobiet w wieku około pięćdziesiątki. Trzymały się razem. Zawsze były przygotowane do zajęć, siedziały w pierwszych ławkach i brały aktywny udział w zajęciach. Nie zrywały się, nie gadały podczas wykładów, aspirowały do najwyższych ocen. Na dodatek były serdeczne, roześmiane i takie zdystansowane do samych siebie. Były inteligentne i przebojowe, zadbane i wyluzowane. 

Patrzyłam na nie z podziwem, może trochę zazdrością. Też taka chciałam być. I wiecie co? Teraz się taka staję…

Badania na temat obaw przed starzeniem się ewidentnie wskazują, że największy lęk dopada 20 i 30 latków. Z wiekiem ten lęk się zmniejsza, zupełnie jakby natura dzień po dniu przygotowywała nas do nieodwracalności starości. Pewnie gdyby przyszło nam 30, 40, 50, czy 60 latkom obudzić się w ciele o 20-30 lat starszym, byłby to szok i potężny dyskomfort. Ale jeśli zmiany naszego wyglądu, naszego umysłu i stylu życia następują jako naturalny proces, przyjmujemy to ze spokojem. Na dodatek mamy stały wpływ na to, jak ten proces przebiega. My decydujemy o diecie, zakresie aktywności fizycznej. Stosujemy bądź nie, profilaktykę. Wybieramy ludzi, którzy są wokół nas. Naszymi decyzjami kształtujemy poziom naszej satysfakcji. 

Dzięki temu, że z wiekiem nabieramy dystansu do większości spraw, na które nie mamy wpływu, możemy ten okres przygotowania do starości przeżyć w spokoju i zadowoleniu. Lepiej znamy siebie i mamy też znacznie więcej możliwości, także życiowych, żeby kształtować swoje życie, przynajmniej w większości obszarów. 

Dla mnie na tym polega dojrzałość: że wiem, że chcę, że mogę, że działam. A przy tym nieustannie poszukuję powodów do zadowolenia i możliwości rozwoju. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s